Pościel dla dziecka – jak wybrać idealny rozmiar?
Bez kategorii

Pościel dla dziecka – jak wybrać idealny rozmiar?

Wybór pościeli dla dzieci jest bardzo duży. Uwagę kupujących najczęściej przyciągają modele z nowoczesnymi wzorami i w modnych kolorach. Niektórzy podczas zakupów kierują się także rodzajem materiału, z jakiego została wykonana. Jednak przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozmiary pościeli dla dzieci. Dlaczego jest to tak ważne?

Nie za duża, nie za mała

Rozmiary pościeli dla dzieci powinny być przede wszystkim dostosowane do wieku i wzrostu maluchów. W drugiej kolejności należy brać pod uwagę wielkość łóżeczka, w którym dziecko śpi. Dlaczego właśnie te aspekty są najważniejsze? Po pierwsze, pościel źle dobrana do wzrostu dziecka, sprawi, że nie zostanie całkowicie przykryte lub co gorsze w przypadku niemowląt pościel przykryje twarz dziecka.

Biorąc pod uwagę rozmiar łóżka, pościel powinna mieć w przybliżeniu rozmiar materaca. Idealnie dobrane poszewki nie tylko wpłyną na jakość snu, ale i będą dobrze wyglądać po pościeleniu łóżka.

Rozmiary pościeli dla dzieci dostępne na rynku

Najpopularniejszym rozmiarem pościeli dziecięcej jest 120 x 60. Pościel takiej wielkości sprawdzi się u najmłodszych dzieci, czyli do ok. 2 roku życia. W takim zestawie może znajdować się także mała poduszeczka. Jednak zwykle i tak nie jest używana. Innym typem są pościele dla dzieci starszych w rozmiarze 100 x 135 cm, w tym poduszka wielkości 40 x 60. W przypadku dzieci powyżej 3 roku życia można postawić na pościel o rozmiarach 140 x 200 lub 160 x 200, czyli takiej jak dla dorosłych.

Za mała pościel – po czym rozpoznać?

Kiedy wymienić pościel na większą? Z pewnością wtedy, gdy staje się ona za krótka. Inną oznaką tego, że dziecko wyrosło z pościeli, jest to, że nie okrywa ona jego pleców. Jest to istotne zwłaszcza w sezonie zimowym. Idealnie dopasowana pościel okala całe ciało śpiącego dziecka, pozostawiając po bokach i u dołu zapas wielkości co najmniej 20 centymetrów.

Dlaczego rozmiary pościeli dla dzieci są tak istotne? Dlatego że odpowiednio dobrane kołdra i poduszka wpływają na komfort i jakość snu tak samo dziecka, jak i jego rodzica. Pod dopasowaną kołdrą i pościelą maluch będzie czuć się swobodnie. Z kolei dorosły nie będzie musieć co chwilę sprawdzać w nocy, czy dziecko jest przykryte.

Możesz również polubić…