Internetowy Słownik WOS
Testy - sprawdź się!
Diagramy i mapy myśli
Publikacje autora
Słownik Licealisty

Wiedza o społeczeństwie - maturalna praca pisemna

Wiedza o społeczeństwie - Analiza tekstów źródłowych

Studia przez internet to forma zdobywania wiedzy coraz bardziej popularna na świecie. Szczególnie zyskująca szerokie grono zwolenników w krajach, gdzie odległość mierzy się nie w dziesiątkach czy nawet w setkach, ale w tysiącach kilometrów. Najlepszym bodaj przykładem jest Australia. Profesor i uczeń zasiadają w tym samym czasie przed ekranem monitora i za pomocą specjalnie skonstruowanych programów odbywają pełnowartościowe zajęcia. Dodatkowo, poza “spotkaniem”, w czasie dogodnym dla obu stron, uczeń (student) zapoznaje się z otrzymanymi od prowadzącego materiałami i rozwiązuje do nich zadania. Prowadzący w dogodnym dla siebie czasie sprawdza je i ocenia.

Metoda nauki przez internet, choć wydaje się zubażać wzajemną formę kontaktu, w rzeczywistości nic nie odbiera ze skuteczności formie tradycyjnej. Świadczyć może o tym choćby to, iż w Australii i USA coraz większy odsetek studentów realizuje w jej toku pełen program studiów wyższych. Studia internetowe są zatem korzystne przede wszystkim dla osób, które dzieli zbyt duża odległość, aby fizycznie uczestniczyć w organizowanych przez nas zajęciach (czyli w Krakowie). Ale może być również znakomitym rozwiązaniem dla tych, którym zbyt napięty grafik nie pozwala na utratę większej ilości czasu na dojazd. Spotkanie się poprzez łącza internetowe staje się w takim wypadku normalnym sposobem pracy.

Jeżeli interesuje Cię taka forma pracy, zapraszamy do kontaktu. Na spokojnie możemy umówić się na dłuższą rozmowę, w której będziemy mieli sporo możliwości wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Poza tym zawsze można po prostu spróbować. Umówić się na jedno próbne spotkanie i poprzez doświadczenie osądzić na ile ta forma zajęć odpowiada naszym potrzebom. Od czasu rozpoczęcia funkcjonowania naszego serwisu (czyli od roku 2010), w prowadzonych przez nas zajęciach przygotowujących do matury, na metodę taką zdecydowało się ponad 40 osób. W większości z Warszawy i Gdańska, choć także cztery osoby z Krakowa. Efekt tej pracy był taki, że każdy zdał maturę na poziomie w pełni satysfakcjonującym. Wystarczy powiedzieć, iż najsłabszym wynikiem, jaki na egzaminie maturalnym z wos-u uzyskał nasz uczeń, było 79 procent arkusza rozszerzonego.

Ważną informacją jest też to, iż taka metoda jest dostępna dla niedużych 2-4 osobowych grup. W takim wypadku każda osoba siedzi we własnym domu, a zajęcie obsługuje program umożliwiający prowadzenie telekonferencji. Część pracy wykonywana jest wspólnie (zanalizowanie jakiegoś zagadnienia teoretycznego, omówienie zadań, itp.), a część we własnym zaciszu domowym (rozwiązywanie testów, pisanie próbnych analiz czy planów prac pisemnych).

W czasie całego kursu (zarówno grupowego, jak i indywidualnego) zrealizowane zostaną wszystkie zagadnienia potrzebne do skutecznego rozwiązywania arkusza maturalnego z wos-u. Tak więc nie tylko powtórzony zostanie materiał wiedzowy ze wszystkich czterech działów, ale też zostanie szczegółowo omówiona problematyka pracy z materiałami źródłowymi i komponowania maturalnej pracy pisemnej. No i rzecz jasna bardzo dużo czasu sporo czasu poświęcimy na rozwiązywanie rozmaitych zadań. W tym także (na dalszym etapie kursu, już bliżej matury) na napisanie trzech pełnowymiarowych arkuszy.

ZAPISY na zajęcia można realizować mailowo poprzez formularz z zakładki kontakt, bądź telefonicznie. Oczywiście możliwe jest także wzięcie udziału w lekcji pokazowej; nie trzeba się zatem decydować na zajęcia od razu, ale po przyjrzeniu się, jak pracuje się tą metodą i na ile nauczyciel prowadzący odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom.