O mnieOd wielu lat z dużymi sukcesami zajmuję się przygotowaniem licealistów do matury z wiedzy o społeczeństwie. Na moje doświadczenie składają się liczne i bardzo różnorodne epizody z mojego zawodowego życia, z których dwa są dla mnie szczególnie cenne: praca w V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz bycie ekspertem maturalnym krakowskiej OKE.

Ukończyłem studia w Instytucie Nauk Politycznych UJ, wtedy jeszcze na Wydziale Prawa. Następnie przez kilka lat byłem nauczycielem w jednym z najlepszych liceów w Polsce – V LO w Krakowie. To szkoła z ogromnymi tradycjami, która każdego roku lokuje się w czołówce szkół w Polsce, uzyskując znakomite wyniki matur ze wszystkich przedmiotów i olimpiad. Podczas pracy w V LO stworzyłem własną autorską metodę pracy i przygotowań do matury, co z pewnością przyczyniło się do tego, iż dwukrotnie średnia wyniku matury rozszerzonej uzyskana przez wszystkich moich uczniów podchodzących do egzaminu była najwyższa w Polsce.

W tym czasie byłem także każdego roku opiekunem uczniów startujących w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Podczas czterech lat zajmowania się tematem z mojego zespołu czterech uczniów zostało laureatami tej olimpiady, a kolejnych ośmiu jej finalistami.

Niezwykle cenionym przeze mnie doświadczeniem była także organizacja w murach V LO rozmaitych paneli dyskusyjnych i spotkań ze znanymi osobami ze świata polityki, mediów oraz nauki o polityce i prawie. Tematyką tych spotkań były zagadnienia demokracji, liberalizmu, praw człowieka i religii (jej miejsca w życiu publicznym). Naszymi gośćmi były tak znane postacie życia publicznego i publicystycznego w Polsce jak choćby prof. Jadwiga Staniszkis, Adam Michnik, prof. Ryszard Legutko, Jan Rokita, Adam Szostkiewicz, Sławomir Sierakowski, Roman Graczyk, Piotr Semka, Rafał Ziemkiewicz czy Bogdan Borusewicz. Dyskusje prowadzone były przez przygotowywanych przeze mnie uczniów, co było dla nich niesamowitą lekcją debaty i wiedzy o polityce.

Jeszcze w okresie pracy w szkole otrzymałem propozycję współpracy z Wydawnictwem Szkolnym PWN. Wtedy też na podstawie mojej koncepcji powstały dwie książki przeznaczone dla osób przygotowujących się do pisania rozszerzonej matury z wos-u: Trener – analiza tekstów źródłowych oraz Trener – maturalna praca pisemna. W publikacjach tych prezentowałem swoją metodą pracy i przygotowań maturalnych do dwóch części egzaminu maturalnego, które często są najsłabszym ogniwem przygotowań szkolnych. Podjąłem także współpracę z Wydawnictwem Szkolnym OMEGA, które zdecydowało się wydać kolejną moją pozycję jaką był Słownik licealisty – szczególnego rodzaju słownik pojęć z zakresu socjologii, polityki, prawa i problematyki międzynarodowej, przygotowany specjalnie z myślą o maturzystach z wos-u. Zawierał on unikalną metodę prezentacji pojęć jakim jest opis kontekstowy.

Od zakończenia mojej pracy w szkole na zaproszenie Instytutu Nauk Politycznych UJ zostałem prowadzącym zajęć z dydaktyki Studium Podyplomowego. Na rocznych zajęciach tego studium czynni nauczyciele zdobywali uprawniania do uczenia wos-u w szkole.

Wreszcie przez okres 6 lat pracowałem jako ekspert krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, biorąc udział w pracach nadających końcowy kształt arkuszy maturalnych z wiedzy o społeczeństwie (zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej).

Zapraszam do korzystania z treści umieszczonych na niniejszej stronie. Tym, co stanowi jej serce jest słownik prezentujący niemal siedemset haseł ze wszystkich dziedzin wos-u. Idealna pomoc w przygotowaniach maturalnych, uzupełniająca wiedzę pozyskiwaną z podręczników i repetytoriów.

Panel ucznia

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zarejestruj się Zapomniałem hasła...
POWTÓRKA MATURALNA
ponwtśrczwptsobnie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
     12
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
Szkoła języków obcych Profi-lingua