— Wskazówki, o których warto pamiętać —

Jak w przypadku każdego egzaminu, bardzo istotną sprawą jest właściwe podejście. Jak jednak je wdrożyć, skoro każdy (no może prawie) podchodzi do matury po raz pierwszy? Jakie przyjąć założenia? Czy istnieją określone sprawy, o których należy w szczególny sposób pamiętać? Na tych kilka najistotniejszych kwestii chcemy w poniższych punktach zwrócić Ci uwagę.

Zapoznaj się z wymaganiami

Każdy egzamin maturalny opierać się musi na określonych w ustawie wytycznych, które nazwane zostały podstawą programową. Jest to zamknięty zbiór zagadnień obejmujących zarówno materiał merytoryczny (wiedzowy), jak i wykaz koniecznych do opanowania umiejętności. Konstruując zatem poszczególne arkusze z przedmiotów maturalnych, Centralna Komisja Egzaminacyjna zobowiązana jest do wybierania tylko takich zadań, które mieszczą się w zamieszczonych w podstawie wymaganiach. Dobrze jest zatem znać podstawy programowe z poszczególnych przedmiotów, gdyż dzięki temu nabiera się ogólnych wyobrażeń o zakresie wymaganej wiedzy i umiejętności.

Oczywiście podstawa programowa ma charakter bardzo ogólny, stąd też warto zapoznać się z innymi materiałami zawierającymi wskazówki na temat zakresu koniecznych do opanowania zagadnień. Takimi materiałami są programy nauczania opracowywane przez poszczególne wydawnictwa edukacyjne i stanowiące integralną część wraz z podręcznikiem. To na ich podstawie każdy z uczących nauczycieli układa swój własny szczegółowy program, w oparciu o który uczy swojego przedmiotu. Dodatkowo konieczną do zapoznania rzeczą jest to, co bezpośrednio wiąże się z wytycznymi odnoszącymi się do samego egzaminu: oficjalne informatory maturalne CKE. Nie zapomnijcie zapoznać się zatem z zagadnieniami opracowanymi w tych publikacjach.

Wyposaż się w potrzebne do nauki materiały

Kwestia źródeł, z jakich warto skorzystać przygotowując się do egzaminu maturalnego to sprawa bynajmniej niełatwa. Rynek materiałów edukacyjnych w tej dziedzinie jest ogromny i z pewnością – jak w każdej dziedzinie – można tu trafić na publikacje znakomite i przeciętne. Jak jednak rozeznać się w tym ogromie materiału? Przecież nikt nie będzie czytał wszystkiego! Jak zatem dokonać właściwego wyboru…?

I w tej właśnie kwestii chcemy wyjść na przeciw Waszym potrzebom. Mamy zamiar w każdym kolejnym numerze magazynu dla maturzystów EXIT publikować recenzje dostępnych na rynku podręczników i materiałów pomocniczych mających służyć w założeniach wydawców dobremu przygotowaniu się do egzaminu maturalnego. Sprawdzimy więc, jak założenia mają się z praktyką! Mamy nadzieję, że to, co napiszą nasi eksperci pomoże Wam odnaleźć się w ogromnej ilości dostępnych pomocy. Ważne jednak z pewnością jest to, aby bez względu na źródło, z jakiego będziecie korzystać, nie ograniczać się do jednego wydawnictwa. Każdy autor pisze bowiem w oparciu o jakieś założenia, które sprawiają, że jedne kwestie są dla niego ważniejsze, zaś inne nie. Poza tym poszczególne podręczniki różnią się nie tylko zawartością merytoryczną, ale także językiem i dodatkowymi materiałami (ilustracje, zdjęcia, wykresy itp.), co ma kapitalne znaczenie dla lepszego opanowania materiału. Oczywiście zawsze problemem są koszty. Ale i tu jak zawsze jest wyjście. Po pierwsze postarajcie się namówić szkolne biblioteki do nabycia po 2-3 egzemplarze interesujących Was publikacji, a gdyby to nie zdało rezultatu, zawsze możecie dobrać się w określone małe grupy, w ramach których będziecie wspólnie pracować. Kupujecie jako grupa kilka źródeł i wzajemnie się nimi wymieniacie. Poza tym możecie z nich opracowywać własne skrypty. To zmniejsza koszty i dodatkowo mobilizuje do pracy! Zbadajcie!

Systematycznie praktykuj rozwiązywanie testów maturalnych

Egzamin maturalny to w tym momencie nie tylko konieczność opanowania określonej wiedzy, ale także (i to w bardzo dużym zakresie) sama umiejętność rozwiązywania zadań testowych. Możliwe, że w szkole, do której uczęszczasz, nauczyciele często stosują testy, jako forma sprawdzania wiedzy. Jeżeli jednak nie, wtedy posiadanie określonej wiedzy to zdecydowanie za mało. Może się bowiem, że umiesz bardzo wiele, jednak brak obycia z zadaniami testowymi może spowodować wiele niepotrzebnych pomyłek. Trzeba więc koniecznie przystąpić do działania i systematycznie rozwiązywać jak najwięcej zadań podobnych w swoim charakterze do tych, których możesz się spodziewać na maturze. I w tej dziedzinie wato sobie uświadomić jedną rzecz: obycie z zadaniami nie nastąpi w okresie miesiąca czy dwóch. Warto zatem robić mało, ale zacząć już teraz. To trochę jak z nauką języka: można się go nauczyć tylko poprzez praktykę. A obycie z testami to coś absolutnie praktycznego, wynikającego z nabywanego doświadczenia.

Mamy nadzieję, że proponowane przez nas zadania w jakiejś mierze pomogą Ci poczuć charakter arkusza maturalnego. Jednak mamy świadomość, iż z racji ograniczonej wielkości naszej publikacji to zaledwie maleńki fragment tego, co powinieneś uczynić. Chodzi przecież w końcu o Twoją przyszłość! Warto więc rozwiązywać dostępne na rynku zbiory zadań maturalnych, choć w tej kwestii – podobnie jak z podręcznikami – jest różnie. Poza tym to pociąga za sobą koszty. A zatem może warto skorzystać ze strony CKE i wyposażyć się w zamieszczone tam arkusze z lat poprzednich. Tam także znajdziesz klucze. Pamiętaj jednak: warto rozwiązywać naprawdę samemu. Korzystaj z wszelkich możliwych źródeł (podręczniki, kompendia, internet), jednak nie sięgaj do klucza zanim nie rozwiążesz. Zauważ: przeszukiwanie źródeł w celu rozwiązania jednego konkretnego zadania uczy Cię przy okazji wielu dodatkowych kwestii. Chcąc nie chcąc nie od razu trafia się na szukane zagadnienie, a konieczność przeglądania dostępnych materiałów nie pozostaje obojętne dla posiadanej przez Ciebie wiedzy!

Czytaj literaturę dotyczącą zagadnień ze zdawanego przedmiotu

W przygotowaniach do matury z pewnością sama konsekwencja w uczeniu się jest rzeczą niezmiernie ważną, jednak, aby zwiększyć swoje szanse może warto uczynić krok dalej. Otóż wiadomo jest, iż jeśli do nauki zaprzęgniemy własne zainteresowania, uczenie nie tylko staje się przyjemniejsze, ale także zwiększają się efekty zapamiętywania. Może więc warto zainteresować się szerzej zagadnieniami, które stanowią element programu zdawanego przez Ciebie przedmiotu? Z pewnością w wielu przypadkach zagadnienia wchodząc w skład zdawanego przez Ciebie przedmiotu stanowić będą Twoje zainteresowania. Ale często może być i tak, że jest to wyłącznie wybór spowodowany wymaganiami uczelni. Włączenie w przygotowania własnej ciekawości i sięgnięcie po rozmaite publikacje popularyzujące zapewne dodatkowo motywuje, ale i uczy.

Tomasz Martyniuk

Panel ucznia

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zarejestruj się Zapomniałem hasła...
POWTÓRKA MATURALNA
ponwtśrczwptsobnie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
     12
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
Szkoła języków obcych Profi-lingua