— Tresura pamięci —

Ludzka pamięć jest podobna do nieułożonego psa, który prowadzony tuż przy nodze na czasami odbiega w sposób niekontrolowany od swojego pana, chwytając do pyska przypadkowe rzeczy, a inne ignorując. Podobnie jak psa, można ją wytresować, żeby chwytała te treści, które sami jej wskażemy, a potem na zawołanie je nam oddawała.

Bez względu na to, jak bardzo byś się starał, twoja pamięć nie przeobrazi się w twardy dysk, z którego raz zapisane informacje już się nie ulotnią. Mimo to możesz wykorzystać pewne sztuczki,  które podniosą jakość twojej pamięci. Warto żebyś wiedział, że mechanizm pamięciowy jest w niewielkim stopniu odziedziczalny, więc jeśli skrupulatność twojej mamy każe ci czasem wątpić w jej ziemskie pochodzenie, nie gwarantuje to wcale, że i twoja pamięć będzie funkcjonować jak u cyborga. Liczą się strategie i trening.

Współczesne psychologia rozróżnia trzy etapy składające się na cały proces pamięciowy: przyswajanie informacji, przechowywanie ich w magazynie pamięciowym i wydobycie z tego magazynu. Skuteczne nauczenie się materiału, wymaga właściwego działania maszynerii pamięciowej począwszy od przeczytania tekstu, po przywołanie sobie jego treści w czasie egzaminu. Umiejętność zwykłego przeczytania tekstu jest trywialna, każdy z nas uczy się składać litery w zdania w szkole podstawowej. Nietrywialne są jednak dwa pozostałe zagadnienia: co zrobić, żeby informacje z przeczytanego tekstu zostały jak najdłużej przechowywane i zachowały swoją świeżość (czyli nie zostały w trakcie zachowywania zniekształcone) oraz co zrobić, żeby te pieczołowicie przechowywane informacje móc w odpowiedniej chwili na zawołanie stamtąd wyciągnąć.

Główna zasada, która leży u podstaw wszelkich technik magazynowania to odpowiednie magazynowanie informacji, polegające na tworzeniu związków łączących to, co chcemy zapamiętać, z posiadaną już wiedzą. Mnemotechniki opierają się na zadziwiająco prostych zabiegach, ale ich stosowanie może nawet podwoić twoją zdolność magazynowania.

Chodzi tu o tworzenie umysłowych obrazów łączących różne obiekty. Badania pokazały, że zaangażowanie wyobraźni pomaga nawet wtedy, gdy nie wkładamy wysiłku w uczenie się danego materiału. Jeśli chcesz na przykład zapamiętać imię dziewczyny swojego dobrego kolegi, możesz krótko wyobrazić sobie, że twoja dawna znajoma o tym samym imieniu kłóci się z dziewczyną kolegi albo grają razem w tenisa. Kiedy spotkasz ponownie tę osobę, przywołanie tego wyobrażenia pomoże ci łatwo przypomnieć sobie jej imię.

Dobrą metodą jest przygotowanie sobie listy słów, które posłużą jako tzw. wieszaki dla treści , które będziemy chcieli zapamiętać. Oczywiście trzeba wcześniej zapamiętać w odpowiedniej kolejności słowa-wieszaki, jednak jest to łatwiejsze zadanie. Możesz dobrać te słowa tak, aby łatwo dało się je wpleść w prostą rymowankę, albo możesz wykorzystać jako wieszaki powszechnie znany zestaw słów, np.: woda, powietrze, ziemia, ogień. Teraz pod poszczególne słowa-wieszaki na zasadzie skojarzenia (np. z symboliką danego żywiołu) będziesz mógł podwiesić informację, którą masz zamiar zapamiętać. Kiedy przyjdzie potrzeba, łatwiej będzie ci przypomnieć sobie owe informacje po prostu sprawdzając po kolei co wisi na danym wieszaku.

Podobno Grek Symonides, sławny starożytny orator, wyszedł kiedyś z wytrawnej uczty tuż przed zawaleniem stropu, pod którym zginęli wszyscy pozostali goście. Zapytany później o uczestników przyjęcia zauważył, że najłatwiej przypominają mu się wtedy, gdy przywołuje w umyśle obraz stołu i panującego przy nim porządku w jakim zasiadali ludzie. Taka jest zasada metody loci: przypisywanie zapamiętanym treściom określonej lokalizacji przestrzennej. Na przykład chcąc zapamiętać długą listę zakupów, możesz przejść się po mieszkaniu zaczynając od kuchni, przez korytarz, do salonu, łowiąc wzrokiem charakterystyczne przedmioty: ekspres do kawy, obrazek, wazon z kwiatami i leżący obok pilot do telewizora, jednocześnie wyobrażając sobie poszczególne artykuły obok tych przedmiotów – np. żarówkę wiszącą tuż nad obrazem, szklanki otaczające ekspres itp. Żeby przypomnieć sobie w sklepie listę zakupów wystarczy, że w wyobraźni znów przespacerujesz się tą samą trasą po mieszkaniu.

Można mieć w głowie wiedzę, ale nie być w stanie w odpowiednim momencie jej sobie przypomnieć. Potrzeba znalezienia sposobu na wydobywanie z ludzkiej pamięci informacji, które kiedyś wcześniej zostały gdzieś zakodowane, gnębi od dawna detektywów i policjantów śledczych. To właśnie z badań nad pamięcią świadków pochodzi pięć niżej wypisanych zaleceń (które zwiększyły podobno ilość trafnych wspomnień o 63 proc. u postępujących wedle tych wskazówek świadków).

  • Przenieś się tam. Mentalnie odtwórz środowisko. Jeśli chcesz sobie coś przypomnieć, pomyśl o tym gdzie byłeś, gdy się o tym dowiedziałeś (zobaczyłeś, przeczytałeś), jaka była wtedy pogoda, jak się czułeś itp.
  • Skoncentruj się. Skup się na przypomnieniu sobie, nie rozpraszaj się, nie myśl o niczym innym.
  • Chwytaj się szczegółów. Jeśli nie potrafisz sobie wszystkiego przypomnieć od razu, spróbuj sobie przypomnieć jakiś wycinek.
  • Nie rezygnuj. Kolejne próby przynoszą często nowe owoce. nie ulegaj zatem zniechęceniu.

Korzystaj z zewnętrznych wskazówek. Jeśli to możliwe zaaranżuj otoczenie (choćby minimalnie) tak, aby spełniało ono rolę wskazówek – jeśli nie możemy tego zrobić faktycznie, na egzaminie, możesz wykorzystać wyobraźnię, przygotowując sobie wcześniej wizję sali egzaminacyjnej wzbogaconej o przedmioty-wskazówki, np. volkswagena garbusa wyładowanego makaronem stojącego z tyłu sali jako symbol sojuszu niemiecko – włoskiego w czasie inwazji na południową Europy.

Jest możliwe, że któreś z wymienionych tu wskazówek sam intuicyjnie już wykorzystywałeś. Jasne uświadomienie ich sobie pomoże ci z pewnością stosować je skuteczniej. A o to przecież chodzi.

Rafał Ott

Panel ucznia

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zarejestruj się Zapomniałem hasła...
POWTÓRKA MATURALNA
ponwtśrczwptsobnie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
     12
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
Szkoła języków obcych Profi-lingua