— Olimpiada? Może warto. —

Olimpiady przedmiotowe od lat są uznanym sposobem starania się o indeks uczelni wyższej. A przepis na sukces w tej dziedzinie z pewnością nie należy do łatwych. Olimpiada przedmiotowa daleko wykracza w zakresie poruszanych zagadnień za wymagania maturalne, a chętnych do zdobycia upragnionego lauru nie brakuje. A tendencja w ostatnich latach jest zdecydowanie zwyżkowa. I odpowiedź na pytanie: „Dlaczego?” wydaje się raczej nieproblematyczna.

Zakładając nawet, że jesteś osobą, która do tej pory nie myślała poważnie o takiej możliwości, zadaj sobie pytanie: „Czemu nie?”. A jest kilka powodów, dla których warto spróbować. Oczywiście, do finałowej rozgrywki najczęściej docierają osoby, które nie traktują tego tylko jako trampolina na uczelnię wyższą, ale w jakiejś mierze odczuwają w sobie zainteresowanie danym przedmiotem, a czasami wręcz pasję. Ale co masz do stracenia? Jeżeli bowiem podejmiesz trud zagłębienia się w zadany materiał, a nie uda Ci się dojść do finałowej rozgrywki, to jednak poświęcony czas może zaprocentować w którymś z majowych dni. Wiedza zdobywana wyłącznie na potrzeby egzaminu przynosi jedynie zmęczenie i nudę, a przecież z pewnością są takie dziedziny wiedzy, a w nich takie tematy i zagadnienia, które mogłyby Cię rozpalić! Może więc warto.

Czasu oczywiście nie jest wiele, gdyż pierwsze etapy odbywające się w szkole mają miejsce pod koniec października bądź z początkiem listopada, jednak nic straconego! Etap szkolny najczęściej jest etapem przesiewowym, na którym rozwiązuje się test z wiedzy ogólnej (np. Olimpiada z Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym). Nie potrzeba jeszcze do niego jakichś szczególnych kompetencji, ale raczej ogólnego zainteresowania. Nie jest tak oczywiście z wszystkich przedmiotów, gdyż np. z historii czy języka polskiego na pierwszym etapie jest do napisania praca. Jeżeli więc zdecydujesz się na wzięcie udziału z poczuciem, że masz mało czasu, nie martw się! Gdy uda Ci się z etapem szkolnym będziesz mieć kolejne dwa miesiące na czytanie i szlifowanie wiedzy.

Ważne oczywiście na początek, aby dokonać wnikliwego rozpoznania. Należy więc wpierw zastanowić się która z olimpiad mogłaby zachęcić Cię do walki, a następnie wejść na jej oficjalną stronę i przeczytać regulamin. Szczególnie uważnie zapoznać należy się z terminarzem (da Ci wyobrażenie o czasie) i zakresem materiału. I pamiętaj: nie warto się zrażać ilością lektur, gdyż w wielu przypadkach zaczynają się one liczyć dopiero na etapie okręgowym. A zatem mimo wszystko warto spróbować, nie bagatelizując jednak sprawy. A zatem poważnie, ale z dystansem i spokojem. Emocje zostaw na dalsze etapy.

Poniżej prezentujemy oficjalną listę olimpiad, których laureaci i finaliści wedle informacji zamieszczonej na stronie CKE otrzymują na świadectwie maturalnym 100 proc. punktów. Osobno należy sprawdzić, jak kształtuje się sytuacja poszczególnych olimpiad dla zdobywania interesujących Cię indeksów, gdyż w tej kwestii uczelnie są autonomiczne i działają niezależnie od CKE. Istnieją tez olimpiady, których nie ma w tym spisie, a które także są uznawane przez część uczelni wyższych.


Panel ucznia

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zarejestruj się Zapomniałem hasła...
POWTÓRKA MATURALNA
ponwtśrczwptsobnie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
     12
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
Szkoła języków obcych Profi-lingua