— Metoda w nauce to podstawa —

Jak się przygotować do matury? Nauczyć się i zdać. Ale jak się do tego zabrać? Jak zapanować nad stresem? Jak się koncentrować? Jak się uczyć, zapamiętywać i potem jeszcze wykazać poznaną wiedzą na egzaminie? Psychologowie radzą w pierwszej kolejności opanować stres, ponieważ to on utrudnia, a często nawet uniemożliwia realizację nawet najprostszych zadań.

Nerwy na wodzy

Dobrą metodą jest oswajanie się z sytuacją egzaminacyjną, np. poprzez sprawdzanie, czy masz wymaganą wiedzę i czy potrafisz się nią wykazać (spotykanie się z kolegami z klasy na tzw. odpytywanie bądź też rozwiązywanie przykładowych testów, rozwiązywanie zadań w ograniczonym czasie). Stawiaj sobie zadania adekwatne do możliwości, stopniowo zwiększając ich trudność i ilość. Rozmawiaj o swoich emocjach pojawiających się w różnych trudnych chwilach, słuchaj, co inni mają na ten temat do powiedzenia, jak sobie z nimi radzą. Przypominaj sobie chwile, gdy odnosiłeś sukcesy – pomyśl, w jaki sposób dawałeś sobie wówczas radę.

Kiedy się uczyć?

Zaobserwuj, w jakiej porze dnia uczenie się przychodzi ci najłatwiej. O ile to możliwe, ucz się właśnie wtedy. Nie wprowadzaj gwałtownych rewolucji w dotychczasowych nawykach, tylko łagodnie wpasuj swoją naukę w dotychczasowy, ulubiony schemat dnia. Pamiętaj również o robieniu przerw w nauce i o tym, że najefektywniej uczymy się przez pierwsze 30 minut. Jeśli więc planujesz uczyć się dwie godziny, podziel ten czas na cztery 30-minutowe odcinki z krótkimi przerwami. Im trudniejszy materiał, tym częściej powinieneś robić przerwy.

Wykorzystuj zmysły

Jeśli chcesz dobrze przyswoić sobie treść, ucz się przy pomocy wielu zmysłów. Przyglądaj się uważnie, podkreślaj, notuj, czytaj na głos, rysuj wykresy i schematy, rób ściągawki. Ważne jest również gestykulowanie, spacerowanie czy ubarwianie notatek symbolami i rysunkami, oddającymi twój stan emocjonalny. Takie dodatkowe czynności wyostrzają pamięć i sprawiają, że lepiej zapamiętujesz.

Zacznij od najtrudniejszego

Każdego dnia zaczynaj naukę od treści najtrudniejszych – twój umysł jest wówczas jasny i świeży. Na koniec ucz się tego, co sprawia ci przyjemność i jest łatwe. Ucz się partiami, na przemian różnicując bloki tematyczne. Unikniesz w ten sposób monotonii i więcej przyswoisz.

Ucz się ze zrozumieniem

Dobra pamięć to nie wszystko. Aby dobrze zapamiętać i wykorzystać wiedzę, musisz ją zrozumieć. Nie trać więc czasu na bezproduktywne „kucie”. Staraj się tworzyć logiczne powiązania między poszczególnymi partiami materiału, które pozwolą ci go zrozumieć.

Trzy etapy nauki

Etap pierwszy – polega na pobieżnym przejrzeniu tekstu, a potem na ponownym, już bardziej uważnym przeczytaniu, z podkreśleniem najważniejszych kwestii do zapamiętania.

Etap drugi – to podzielenie tekstu na sensowne części i powtarzanie każdej z nich oddzielnie, aż do pełnego zrozumienia i zapamiętania. Kieruj się trzema ważnymi zasadami: nie przechodź do kolejnej partii materiału bez nauczenia się poprzedniej; twórz pomosty logiczne między poszczególnymi częściami tekstu – system sensownych powiązań musi być dla ciebie całkowicie oczywisty; przy powtarzaniu każdej partii materiału warto zaczynać od przypomnienia sobie końcówki poprzedniej.

Etap trzeci – polega na powtórzeniu całości materiału, ale po dniu przerwy. Pracujący bez przerwy mózg musi mieć czas na uporządkowanie wiedzy.

Powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj. Bez powtarzania wszystko zatrze się w pamięci. Oto sprawdzony sposób na trwałe zapamiętanie:

I powtórka – po godzinie nauki, przez 5 minut;
II powtórka – po dobie, ten sam materiał powtarzaj przez 3 minuty;
III powtórka – po tygodniu, ten sam materiał powtarzaj przez 2 minuty;
IV powtórka – po miesiącu, ten sam materiał powtarzaj tylko przez 1 minutę.

Aleksander Król

Panel ucznia

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zarejestruj się Zapomniałem hasła...
POWTÓRKA MATURALNA
ponwtśrczwptsobnie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
     12
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
Szkoła języków obcych Profi-lingua